Risale Haberi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Diyarbakır Çermik'teki Risale-i Nur'un Kaldırılması

Diyarbakır Çermik'teki Risale-i Nur'un Kaldırılması

Tarih 11 Şubat 2019, 07:57 Editör

Diyarbakır Çermik'teki Risale-i Nur'un Kaldırılması

Sosyal medyada hangi niyetle ve neye hizmet ettiğini Allah bilir bir hata sonucu Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde Kaymakamlığa ait 4.Kattaki  mescitte bulunan Risale-i Nur Külliyatından bazı eserlerin mescitten kaldırıldığını ve imha edildiğini gösteren bir tutanak paylaşmışlar.

Ve Nur talebelerini Sayın Reis-i Cumhurumuza karşı provoke etmek amacıyla bu hadiseyi bir fırsat gören art niyetli kişilerde, "telafisi yapılmış bu hatayı" sanki düzeltilmemiş gibi neşretmişler.
 
Bu hadiseyi tetkik ettiğimizde, Risale-i Nur'un muhteviyatına ve Risale-i Nur'un Cumhurbaşkanımızın takdirine ve bizzat Reis-i Cumhurun talimatıyla diyanet tarafından basıldığı konusunda bilgisi olmayan bir memurun yanlış yönlendirilmesi sonucu böyle bir hadisenin vuku bulduğu anlaşılmıştır.
 
Sayın Vali ve Kaymakam derhal olaya müdahil olmuş ve bu hatayı telafi etmiş ve Mescide Kur'an-ı kerim'in bu asrın insanının anlayışına uygun bir tefsiri olan Risale-i Nur eserlerini tekrar koydurmuştur.


Çermik Kaymakamlığı Mescidine tekrar konulan Risale-i Nur eserleri
 

KONU HAKKINDA RESMİ AÇIKLAMA

Bazı sosyal medya sayfalarında Risale-i Nur Külliyatına ait eserlerin imha edildiği yönünde çıkan asılsız haberlerle ilgili olarak açıklama yapılma gereği duyulmuştur.

 
Yasaklı yayınların tespitine yönelik yapılan bir çalışmada Hükümet Konağı mescidinde bulunan kitaplara yönelik de çalışma yapılmış, burada Risale-i Nur Külliyatına ait eserlerin bulunduğu öğrenilince bu eserlerin ilmi eserler olduğu, yasaklı yayın olmadığı, kütüphaneye koyularak daha fazla insanın yararlanması yönünde bir karar alınmış bir tutanakla tespitinin yapılıp Kaymakamlığımız tarafından Halk Kütüphanesi yararına kurumlar arası işbirliği ve dayanışmayı geliştirmek adına başlatılan Kitap Kampanyasında Halk Kütüphanesine teslim edilmek üzere muhafaza altına alınmıştır.

Daha sonra bahsi geçen tutanağın yanlış tutulduğu öğrenildiğinde duruma tarafımdan müdahale edilmiş ve tutanak düzeltilerek ilgili personel uyarılmıştır.

İddia edildiği üzere imha söz konusu değildir.

Bu konuda personel özellikle uyarılmış ancak sehven yapılan bir hatadan dolayı konu farklı boyutlara çekilmiştir.
 
Risale-i Nur Külliyatı toplumumuz tarafından da itibar edilen önemli bir eser olup bu tarz yanlış anlaşılmalara itibar edilmemesini belirtir saygılarımı sunarım.
 
Nazlı DEMİR
Diyarbakır Çermik Kaymakamı

 
Bu vesile ile bir kere daha hatırlatmakta fayda var ki, Nur talebeleri bu gibi provakatörlere asla önem vermez. Nur talebeleri namına geçtiğimiz günlerde Üstadımız Said Nursi hazretlerinin mutlak vekili ve hizmetkarı Hüsnü ağabeyimizinde Nur Cemaatlerinin Müşterek İstişare Kararı neticesinde neşretmiş olduğu mektuptada açıkca ifade edildiği gibi bizim duruşumuz nettir. Cumhurbaşkanımızı destekliyor ve muvaffakiyeti için dua ediyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bastırılan İşaratu’l İ’caz’ın ilk nüshasına Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan şu satırları yazmıştı.
‘Merhum Üstadımızın arzularının yerine getirilmiş olmasının huzuru içindeyiz. Devamı niyetiyle… R. Tayyip Erdoğan 25.01.2014”

Bu haber 1193 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Asa-yı Musa

Asa-yı Musa ve Zülfikar

Asa-yı Musa ve Zülfikar Zülfikar ve Asâ-yı Musa

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

En Son Ne Zaman Risale-i Nur Okudunuz ?Tüm Anketler

GALERİ

Sitemizdeki tüm yayınları izin almadan yayınlayabilirsiniz
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi