Risale Haberi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Esenyurtta Büyük Uhuvvet Buluşması

Esenyurtta Büyük Uhuvvet Buluşması

Tarih 06 Mart 2019, 12:15 Editör

Büyük salona sığmayan insanlar medresenin bütün odalarında hatta merdivenlerinde oturarak derse iştirak ettiler. Göze çarpan ise herkes halinden o kadar memnun ki O nurani ortamda bulunmanın verdiği şevk ve sürur ile kimse nerede oturduğunu bakmıyor ve halinden hiç şikayet etmiyordu.

Esenyurtta Büyük Uhuvvet Buluşması


Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin talebesi ve vekili Hüsnü Bayramoğlu ağabeyin tertip ettiği, ayda bir düzenlenen Uhuvvet Dersi Esenyurt medresesinde çok yoğun bir katılımla icra edildi.

İstanbul Esenyurt Ak Parti Belediye başkan adayı Azmi Ekinci'de derse iştirak etti. Dersin ardından Hüsnü ağabey ile bir müddet sohbet edip dua etmesini rica etti.

Büyük salona sığmayan insanlar medresenin bütün odalarında hatta merdivenlerinde oturarak derse iştirak ettiler. Göze çarpan ise herkes halinden o kadar memnun ki O nurani ortamda bulunmanın verdiği şevk ve sürur ile kimse nerede oturduğunu bakmıyor ve halinden hiç şikayet etmiyordu.


Üstad Said Nursi hazretlerinin, müteaddid lahikalarında üzerinde ehemmiyetle durduğu ve Nur Talebelerinin arasında olması gereken tesanüde büyük bir katkı sağlayan bu buluşma Türkiye'nin ve Dünyanın bir çok yerinden gelen Risale-i Nur ile İslam'a, Kuran'a ve İman'a hizmet etmeyi gaye-i hayat yapmış binlerce fedakar insanı yıllardır bir araya getiriyor ve çok büyük hayırlara vesile oluyor.
 
Üstadımızın dizinin dibinde onun mübarek sesinden  bu dersleri yıllarca bizzat dinlemiş olan Hüsnü ağabey ile birlikte Risale-i Nurları okumak, ömrünü İslama adamış bu kahraman insanlara büyük bir şevk ve feyiz verdiği hepsinin nurani simalarından anlaşılıyor
 
Hüsnü ağabeyin hayli ilerlemiş yaşına rağmen  saatlerce okunan dersleri büyük bir edep ve dikkat ile dinlemesi ise herkesin dikkatini çeken ve onlara gayret veren bir hal sergilemektedir. 
 
Hüsnü ağabeyi yakından tanımak şerefine ermiş kimselerde şahittir ki. Hüsnü ağabey Üstadından ne görmüş, ne işitmiş ve Risale-i Nurda ne okumuşsa, bunun dışında asla farklı bir konuşma yapmaması ve üstadın düsturlarının dışına çıkmaması ile üstada sadakatını hayatıyla ortaya koymuş bereketli ömrünün her anını Risale-i Nurun okunmasına vesile olacak hizmetlerle geçirmiştir.
 
Hüsnü ağabeyin bu uhuvvet ve tesanüd dersine bu kadar ehemmiyet vermesinin nedenini  ise Üstadımız bu sözlerinden açıkça anlamaktayız. Bakınız üstadımız nasıl ifade buyurmuş.
 

Aziz, sıddık kardeşlerim,
Sizin tesanüdünüze benim ziyade ehemmiyet verdiğimin sebebi, yalnız bize ve Risale-i Nur'a menfaati için değil, belki tahkiki imanın dairesinde olmayan ve nokta-i istinada ve sarsılmayan bir cemaatin kat'i buldukları bir hakikate dayanmaya pekçok muhtaç bulunan avam-ı ehl-i iman için dalalet cereyanlarına karşı yılmaz, çekilmez, bozulmaz, aldatmaz bir merci, bir mürşid, bir hüccet olmak cihetiyle, sizin kuvvetli tesanüdünüzü gören kanaat eder ki, bir hakikat var, hiçbir şeye feda edilmez, ehl-i dalalete başını eğmez, mağlup olmaz diye kuvve-i maneviyesi ve imanı kuvvet bulur, ehl-i dünyaya ve sefahete iltihaktan kurtulur.
 


Hüsnü ağabey; "31 Mart seçimlerinde Reisi Cumhurumuz Recep Tayyip Erdoğanı destekliyoruz. Reisi Cumhurumuzun vatan ve milleti için çalıştığını bizzat müşahade ediyoruz. Reisi Cumhurumuzun karşısında yer alanların ise bunun tam aksi bir çalışma içinde olduklarınıda kör olmayan görür biz bu tehlikeyi görüyoruz ve bu yüzden aynen üstadımızın düsturları çerçevesinde Reisi Cumhurumuzu destekliyoruz" şeklinde ifadelerde bulunduktan sonra üstadımızın şu ifadelerini okuttu.

Evet, biz dini siyasete alet değil, belki vatan ve milletin dehşetli zararına siyaseti mutaassıbane dinsizliğe alet edenlere karşı, bizim siyasete bakmamıza mecburiyet-i kat'iye olduğu zaman, vazifemiz siyaseti dine alet ve dost yapmaktır ki, üç yüz elli milyon kardeşlerin uhuvvetini bu vatandaki kardeşlere kazandırmaya sebep olsun.
 
Daha sonra Risale-i Nurdan mühim düsturlar ihtiva eden yerler okunduktan sonra öğle namazı cemaatle eda edildi. Hüsnü ağabey katılımcılarla tek tek ilgilendi ve sohbet ederek onların hizmetlerine dualar etti.Bu feyizli ve bereketli buluşmanın ardından bu fedakar insanlar birbirlerini melekleri bile kıskandıracak bir muhabbetle kucaklayarak bir daha ki buluşmanın arzusu ile hizmet edecekleri yerlere mesrurane ve şevk ve şükür ile birbirlerine dualar ederek yola çıktılar.

Allah'ı zikretmek için bir araya gelen bu fedakar ve mübarek insanları görünce sevgili peygamberimizin (a.s.m) bu hadisi şerifi hatırımıza geldi.İşte ! dedik peygamberimizin bahsettiği topluluk bu olsa gerek elhamdülillah...

 
“Bir topluluk Allah’ı zikretmek üzere bir araya gelirse melekler onların etrafını sarar; Allah’ın rahmeti onları kaplar; üzerlerine sekinet iner ve Allah Teala onları yanında bulunanlara över.”

Müslim, Zikr 39, 38
 


Bu güzel insanları görünce Üstadımızın aşağıda ifade buyurduğu "ARKAMDA SİZ VARSINIZ" diyerek tebşir ettiği insanlarla bir arada olduğumuzu anladık elhamdülillah...


"Ben, hizmet-i Kur'aniyedeki tam sadakat ve gayret ve sebat ve metanetinizi gördükten sonra tam bir istirahat-i kalble mevti ve eceli kabul eder, arkamda siz varsınız yeter diyerek dünyadan sürurla vedaya hazırım."
 Bu güzel duaya binlerce amin diyerek yazımıza son veriyoruz.


Ya Rabbi ve ya Rabbe's-Semavati ve'l-Aradin, ya Halıki ve ya Halık-ı Küll-i Şey,
 
Gökleri yıldızlarıyla, zemini müştemilatıyla ve bütün mahlukatı bütün keyfiyatıyla teshir eden kudretinin ve iradetinin ve hikmetinin ve hakimiyetinin ve rahmetinin hakkı için,

Nefsimi bana musahhar eyle ve matlubumu bana musahhar kıl.
Kur'an'a ve imana hizmet için, insanların kalblerini Risale-i Nur'a musahhar yap.
Ve bana ve ihvanıma iman-ı kamil ve hüsn-ü hatime ver.
Hazret-i Musa aleyhisselama denizi
Hazret-i İbrahim aleyhisselama ateşi
Hazret-i Davud aleyhisselama dağı, demiri
Hazret-i Süleyman aleyhisselama cinni ve insi
Hazret-i Muhammed aleyhissalatü vesselama şems ve kameri teshir ettiğin gibi,

Risale-i Nur'a kalbleri ve akılları musahhar kıl.

Beni ve Risale-i Nur Talebelerini nefis ve şeytanın şerrinden ve kabir azabından ve Cehennem ateşinden muhafaza eyle ve Cennetü'l-Firdevste mes'ut kıl! Amin, amin, amin.

 

Kaynak : Risale Ajans

www.RisaleHaberi.com

Bu haber 1150 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Nur Aleminden Haberler

Nur Talebelerine İlişmenin Vehameti ve Dikkat Edilmesi Gereken Hukuklar

Nur Talebelerine İlişmenin Vehameti ve Dikkat Edilmesi Gereken Hukuklar Üstad Bediüzzaman Said Nursi hazretlerine, Risâle-i Nur'a ve Talebelerine ilişmenin vehâmeti ve bu hizmeti İman...

Nur talebelerinin vazifesi nedir?

Nur talebelerinin vazifesi nedir? "BU ULÛM-U İMANİYEDEKİ FETVA VAZİFESİYLE TAVZİF EDİLMİŞİZ." (Risâle-i Nur'dan - Mektubat)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

En Son Ne Zaman Risale-i Nur Okudunuz ?Tüm Anketler

GALERİ

Sitemizdeki tüm yayınları izin almadan yayınlayabilirsiniz
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi