Risale Haberi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Risale-i Nur okumaya başlayınca daha çok sıkılıyorum. Bunun Sebepleri Nedir? 4

Risale-i Nur okumaya başlayınca daha çok sıkılıyorum. Bunun Sebepleri Nedir? 4

Tarih 19 Temmuz 2019, 10:44 Editör

Def-i Şer, Celbi Nef’a Racihtir

Râbian: Def-i Şer, Celbi Nef’a Racihtir

“Her zaman def'-i şer, celb-i nef'a racih olmakla beraber; bu tahribat ve sefahet ve cazibedar hevesat zamanında bu takva olan def'-i mefasid ve terk-i kebair üss-ül esas olup, büyük bir rüchaniyet kesbetmiş.”(13)

“Risale okumak” fiilinin bilfiil icrası sürecinde; insanı dünyaya çağıran ve sevkeden sebepler çok olmakla birlikte, başta nefis ve hevamız ve ihtiyaç ve havassımız ve duygularımız ve şeytanımız ve dünyanın surî tatlılığı ve kötü arkadaşlarımız misali çok dâîler var ki; “okuma”ya mani olmaya çalışacakları muhakkaktır.

İşte Üstad Hazretlerinin ortaya koyduğu “Def-i şer, celbi nef’ racihtir..” kaidesine binaen, “Risale-i Nur okumak” gibi nice hayır ve hasenat kapılarını açacak bir fiilin vuku bulması için, zikredilen mezkur manileri def etmek adına evvelen ve bizzat, maddi ve manevi bir mücahade içerisinde bilfiil bulunmanın zarureti vardır.

Mesela, bizleri ziyadesiyle meşgul etmekle, “Risale okumaya” bir an dahi müsaade etmeyen yahut “okuduğumuz Nurlardan lezzet aldırmayıp, sıkıntı veren haletlere vesile olan” araç-gereçlerden içtinab etmek, dizginimizi ellerinden kurtarmak adına yapılacak ilk iş; bu malayani meşağil yahut vasıtaları şahsımızdan ve bulunduğumuz ortamdan bir parça uzaklaştırmak olacaktır. Tabir-i diğerle,

“Nurların ve hizmet-i imaniye ve Kur'aniyenin şerefini ve selâmetini himaye etmek için, dünyanın maddî ve içtimaî ve siyasî bütün ezvakını ve merakını terkettiğim...”(14) 

şeklindeki Üstadımızın verdiği derse ittibaen, malayaniyatla iştiğalden uzaklaşan bir insan; ziyadesiyle hayırlı işleri yapmaya aday olup, ekseriyetle “Nurlarla iştiğale” daha ziyade muvaffak olduğu müşahade edilmiştir.

Demek ev ve işyerlerimizde, imkânlarımız dâhilinde; bir parça “Medrese-i Nuriye” havasını teneffüs etmek ve böylece “Nurları okumak” suretiyle ciddiyetle muhatap olup ziyadesiyle istifade edebilmek adına; hakkımızda şer olarak telakki edilebilecek olan hâlât yahut araç-gereçlerden bir parça uzaklaşmak icab ediyor.

Söz gelimi, son zamanlarda elimize sülük misali yapışan “cep telefonu” gibi bir nimeti ifrat derecede kullanmak suretiyle ve içeriğindeki “sosyal medya” hastalığına müptela olmakla; böylece bu tür nimetleri nıkmete dönüştüren bir zihniyetin esiri olmuş bir adam; “Risale okumak”yahut “okuduğu Risaleden lezzet almak” isterse; evvela bu cep telefonunu bir an dahi olsa elinden bırakarak uzaklaştırması yahut kapatması gerekiyor. Böylece “Risale” fırsat bulup eline yapışarak kendisini okutturabilecektir..

Yani bir nevi ilahi huzura vesile olan “Risale okumalarından” lezzet almak isteyen bir ruh; ilahi huzura mani meşağıl ve araçlardan şeytandan kaçarcasına kaçıp, arasına mesafe koyması icab ediyor.

Elhasıl: Bizlere iki cihan saadetini te’mine medar olabilecek olan “Risale” okumalarının mümkün olabilmesi için; elbette bu nurani eserleri en yakınımızda bulundurup, aklen, kalben ve ruhen onlarla hemhal olmak gerekiyor ki; ciddi bir istifadeye medar olabilsin.

Maalesef ev ve işyerlerimizde bulunan Risaleler, en kıymetli eserler nazarıyla değerlendirilip; genellikle kitaplıkların en ulaşılmaz yerlerinde (muhafaza!..) ediliyor. Hâlbuki aslolan mana ise, Risale-i Nurların yaşadığımız ortamlarında, ulaşılabilir ve gözlerin görebileceği herbir tarafında bulunmasıdır. Cebimizde, masamızın üzerinde vb.

Demek “Risale okumak” yahut “Risaleden tat ve lezzet almak” istiyorsak, Risale okumaya mani olan her türlü vesaitten el ve eteğimizi çekip, bir parça nefis muhasebesi yapmak icab ediyor.. Akabinde görülecektir ki, “nurları okumak” işi ve fiilinde bir suhulet peyda olup; nurlar vesilesiyle nice rahmet manzaralarını tefekkür eder hale geleceksiniz..

Bu haber 1084 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sorularla Risale

Münafıklar veya Münafıkların Adamları

Münafıklar veya Münafıkların Adamları ŞİMDİ SORARIM EYYÜHEL İHVAN...? VİCDANI OLAN CEVAP VERSİN....!

TEBLİĞ VE NASI HAKKA DAVETTE MUHAMMED ALEYHİSSALÂTÜ VESSELÂM'IN TARZI CİDDİYETLEDİR..!

TEBLİĞ VE NASI HAKKA DAVETTE MUHAMMED ALEYHİSSALÂTÜ VESSELÂM'IN TARZI CİDDİYETLEDİR..! (ÇOK EHEMMİYETLİ KÜÇÜK KÜÇÜK MÜTEFERRİK AYİNE-İ NURİYELERİN CEMMİ İLE MESLEK-İ NURİYENİN BİR NEVİNE BİRDEN BÜYÜK Bİ...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

En Son Ne Zaman Risale-i Nur Okudunuz ?Tüm Anketler

GALERİ

Sitemizdeki tüm yayınları izin almadan yayınlayabilirsiniz
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi